Twierdza Kostrzyn

Historia Kostrzyna jest ściśle związana z historią Prus i walk pomiędzy nimi a Polską. Warto wiedzieć, że w końcówce II wojny światowej Kostrzyn został w ok. 95% zniszczony. Do dziś architekci starają się odtworzyć dany wygląd miasta.

Główną atrakcją jest twierdza Kostrzyn – zespołów fortyfikacji wzniesionych między XV a XX wiekiem, głównie jednak potężna twierdza zbudowana w XVI wieku przez Prusaków. Pozostałości fortyfikacji tworzą dziś Muzeum Twierdzy Kostrzyn – zespół muzealny, składający się z miejsc odrestaurowanych, odtworzonych po zniszczeniach z okresu II wojny światowej.

W jego skład wchodzi m.in. bastion Filip – jedna z trzech zachowanych redut, ale jedyna otwarta dla zwiedzających. W 2014 roku utworzono tutaj stałą ekspozycję opowiadającą o dziejach miasta oraz zmaganiach wojennych trawiących Kostrzyn przez wieki. Można tutaj również obejrzeć oryginalne znaleziska z czasów, gdy miejski zamek był domem rodziny Hohenzollernów.

Warto też obejrzeć Bramę Berlińską. Dawniej była to jedna z trzech bram prowadzących do miasta i stanowiła element umocnień zniszczonej przez Niemców twierdzy. Dziś na jej terenie znajduje się ekspozycja dotycząca dawnych wieków, na której obejrzeć można między innymi zabytki z epoki brązu.

Turyści mogą odwiedzić “kostrzyńskie Pompeje”, czyli Starówkę (nazwaną tak w związku z tym, że w 1945 roku pokrywała ją gruba warstwa gruzu) , na której toczą się prace nad wydobyciem spod ziemi pięknego ratusza, kościoła parafialnego i zamku. Spacer po tej części Kostrzyna to sentymentalna podróż w czasy brandenburskiej świetności miasta, którą najlepiej odbyć z przewodnikiem.

Comments are closed.